Mordownik (pantofelki, trzewiczki Matki Boskiej, omiag, omiak, koniki) Tak nazywany jest w różnych regionach tojad mocny (Aconitum
firmum) . Roślina objęta ochroną gatunkową |
Pliniusz Starszy nazwał ją "arszenik roślinny" z racji wspomnianych już właściwości trujących. Nazwa łacińska pochodzi od greckiego en akonias = nagie, niedostępne skały, lub greckiego i łaacińskiego aconitum = jadowita roślina. Teofrast natomiast łacińską nazwę rodzajową tojadu wywodzi od miasta Akanos (Aconae). Według mitologii greckiej tojad powstał ze śliny trójgłowego psa Cerbera, stróża Hadesu.
Właściwości i wykorzystanie:
Tojad mocny wykorzystywany jest także do utrwalania osypujących się zboczy - jego grube i mocne korzenie stanowią doskonałe wzmocnienie dla otaczającej je darni.
W medycynie stosowany jest korzeń oraz otrzymany z niego alkaloid - akonityna. Surowiec zawiera: 0,4-1,1% alkaloidów diterpenowych głównie o charakterze estrów (akonitynę, mezakonitynę, hypakonitynę, napelinę, neolinę) oraz alkoholoaminy (akoninę, mezakoninę, hypokoninę i inne), alkaloidy aprorfinowe (magnofloryne), katecholoaminy (noradrenalinę, dopaminę). Z korzenia tojadu wyizolowano około20 alkaloidów w postaci estrów i alkoholoamin (które są słabo toksyczne). U niektórych podgatunków przeważa mezakonityna, silniejsza od akonityny. Alkaloidy - akonityna, mezakonityna i hypakonityna działają początkowo pobudzająco a następnie porażająco na nerwy czuciowe. Wywołują znieczulenie miejscowe, blokują zakończenia nerwowe na płytce motorycznej oraz działają porażająco na ośrodkowy układ nerwowy. Dawka toksyczna surowca wynosi 0,3-2 g. Tak duża rozpiętość spowodowana jest znacznie większą zawartością toksycznych alkaloidów w korzeniach młodych roślin.