Orzel szybujący wysoko w przestworzach to symbol wolności, sily i majestatycznego piękna. Taki wlaśnie orzel na czerwonym polu jest godlem Rzeczypospolitej Polskiej. Spojrzenie z perspektywy lotu orla szybującego wysoko w przestworzach na terytorium, którego jest się jednocześnie historycznym symbolem, wydaje się być szczególnie ciekawe.
Wystawa "Polska z lotu orla" ukazuje przestrzeń z perspektywy niedostępnej dla większości ludzi, ale niezwykle inspirującej. Zdjęcia lotnicze - jak twierdzi ich autor dr Marek Ostrowski - są nie tylko techniką fotograficzna, ale przede wszystkim sposobem myślenia. Im wyżej się wznosimy, tym bardziej poszerzają się horyzonty naszego myślenia. Ta samo dzieje się, gdy glębiej wnikamy w to, co poznaliśmy do tej pory.
Dr Ostrowski jest pracownikiem Wydzialu Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, czlonkiem Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk, którzy razem z Biurem Edukacji Urzędu Miasta st. Warszawy patronują tej wystawie. Od dziesięcioleci zajmuje się naukowo informacją obrazową i zobrazowaniami w różnych zakresach promieniowania elektromagnetycznego i w różnej skali od poziomu molekularnego po obrazy satelitarne. Znaczna część dzialalności naukowej i aktywności twórczej związana jest z badaniami lotniczymi i satelitarnymi. Jego zdjęcia lotnicze są dokumentacją naukową, narzędziem badawczym, ale jednocześnie urzekają estetyką i kompozycją. Szczególnie ciekawe są nowe i zaskakujące interpretacje treści zdjęć pozwalające odkrywać nowe znaczenia i konteksty. Zdjęcia i ich interpretacja są pelne bogactwa informacji zarówno o przestrzeni, jak i o ... nas samych. Ze zdjęć niejednokrotnie budowane są w realnej przestrzeni całe wystawy-miasteczka z dziesiątkami tematycznych ulic i placów. Zdjęcia te czyta się jak beletrystykę, niekiedy poezję, i jednocześnie jak publikację naukową oddzialującą na nasz intelekt zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio poprzez emocje.
Autor dziesiątków wielkoformatowych wystaw, wielu nagradzanych albumów fotografii lotniczej, twórca kierunku Varsavianistyka - Wiedzy o Mieście oraz projektu edukacyjnego Warszawskiego Tryptyku Edukacyjnego tworzącego nowy model szkoly i nauczania. Więcej: http://www.projektwarszawa.org, http://www.samper.pl/tryptyk_edukacyjny/?tr-edu-zalozenia.
Prezentowana wystawa pokazuje Polskę - kraj, który w tym pólroczu przewodniczy posiedzeniom Rady Unii Europejskiej, jego krajobrazy naturalne i kulturowe oraz ich interpretacje. Polska to kraj niezwykle piękny przyrodniczo, o bogatej historii i tradycjach, który wielokrotnie chlubnie wpisal się w tradycje Europy.
Wystawę zorganizowal Komitet Organizacyjny Semestru Polskiego przy Joint Research Center w Isprze z okazji polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Wystawie będzie towarzyszyl wyklad:
cz. I wprowadzająca
Informacja obrazowa - przewodnik po przestrzeni i po mózgu
cz. II
Polska, Warszawa, Szkola Warszawska.
Wyklady odbędą się w Circolo Velico di Cerro
Kontakt z autorem: samper@samper.pl, http://www.samper.pl, http://projektwarszawa.org |