SAMODZIELNA PRACOWNIA INFORMACJI OBRAZOWEJ
Marek Ostrowski
tel. kom. (+48) 602 760031
SAMPER sci-art

www.samper.pl
SAMPER LOGO

Tom I - Warszawa I połowy XX w. na zdjęciach lotniczych

Opracowanie realizowane we współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy

Zaprezentowane zostaną zdjęcia od 1917 r. do 1945 r. Szczególną wartością są zdjęcia pionowe (przygotowane w postaci opracowań fotogrametrycznych) będące unikatowym materiałem źródłowym do badań naukowych i podróży w przeszłość Warszawy. W skład tomu wejdą m.in. ocalałe, publikowane po raz pierwszy, zdjęcia miasta z 1926 r. (Warszawa jako pierwsze miasto na świecie wykonała kompletny nalot fotogrametryczny tak dużego obszaru), pełny fotoplan miasta z 1935 r., fragmenty rozpoznania niemieckiego z 1939 r., niepublikowane zdjęcia radzieckie z września 1944 r. (Powstanie Warszawskie), pełny fotoplan zniszczeń miasta z 1945 r.

W związku z przygotowywaną elektroniczną formą Autorskiego Projektu Obrazowej Bazy Danych wykorzystującego fotoplany jako podkład kartograficzny autor podjął decyzje (listopad 2006), ze fotoplany nie będą wydawane w postaci drukowanej - będą dostepne w formie elektronicznej z bezpłatnym dostępem.

Widoczne będzie miasto z wszystkimi jego ulicami, domami i podwórkami, łąkami i polami przed wojną i zaraz po wojnie. Towarzyszyć im będą do porównywania zdjęcia naziemne czarno-białe również z tamtych lat.

Na stronie internetowej można obejrzeć zdjęcia z 1926 r., 1935 r. oraz zdjęcie wykonane w 1945 r.

Do zdjęć nie ma dołączonego objaśnienia, co pozwoli na samodzielną identyfikację.

© 2024 SAMPER / SCI-ART