Fot. Zdjęcie plemnika z mikroskopu
skaningowego.

Plemnik jest komórką skrajnie wyspecjalizowaną. Jej zadaniem jest przeniesienie męskiego materiału genetycznego do gamety żeńskiej - oocytu.
W plemniku wyróżnia się główkę, wstawkę oraz witkę.
Główka u gryzoni ma kształt sierpowaty. Składa się ona z jądra zawierajacego haploidalny zestaw chromosomów i otaczajacego je akrosomu. Akrosom jest glikoproteiną bogatą w enzymy proteolityczne, kwaśna fosfatazę, hialuronidazę umożliwiające penetrację plemnika przez komórki pęcherzykowe i osłonkę przejrzystą otaczające jajo ssaka.
Witka składa się z szyjki,wstawki i ogona i jest organem lokomotorycznym plemnika. Szyjka stanowi proksymalna część aparatu kinetycznego. Zawiera dwie centriole, z których centriola dystalna bierze udział w tworzeniu włókna aksonemalnego.
Wstawka utworzona jest z włókna osiowego (aksonemy), pęczków włókien brzeżnych i mitochondriów uformowanych w spiralę wokół włókienek.
Ogon jest najdłuższą częścią aparatu kinetycznego. W jego skład wchodzi aksonema otoczona dziewięcioma podłużnymi włóknami grubymi. Włókna grube otoczone są dodatkowo licznymi włóknami zorientowanymi okrężnie. W odcinku końcowym ogona włókna podłóżne i okrężne urywaja się, także ten rejon witki zawiera tylko aksonemę.

powrót do strony głównej