Grzybień północny (Nymphaea candida)

Jest  to bylina z rodziny grzybieniowatych Nymphaeaeae Roślina bardzo podobna do grzybienia białego  ( Nymphaea alba). Od którego różni się przede wszystkim kolorem znamion pręcików, grzybienie północy mają kolor czerwony, a grzybienie białe żółty. Czasami zdarzają się mieszańce obu tych gatunków.

Lubią ciepłe nasłonecznione stojące i wolnopłynące wody, sadzawki, stawy, zatoki i bagna, rzadko w starorzeczach. Może rosnąć w wodzie o głębokości do 3m.

Rozpowszechnione są na obszarach nizinnych Polski.

 

Mają łodygę w postaci grubego kłącza, które pełza w mule. Grzybienie posiadają pływające, skórzaste, okrągławe albo okrągławojajaowate, w nasadzie prawie do połowy wycięte, na spodniej stronie wyraźnie unerwione liście.

Kwiaty tych roślin pachną dość słabo i są otwarte tylko podczas dnia, potem zamykają się bardzo szybko. Zapylane bywają przez muchy i chrabąszcze.

Okres kwitnienia przypada na miesiące od czerwca do września.

 

 

Owoc jest półkolisty lub jajowaty. Gdy ściany owocni rozrywają się, wydostają się z niej nasiona w śluzowatej osłonce. Dzięki powietrzu zawartemu w osłonce nasiona mogą przez pewien czas utrzymywać się na wodzie. Osłona po jakimś czasie rozpuszcza się i nasiono opad na dno zbiornika wodnego, gdzie kiełkuje.

Roślina tworzy bardzo dobre schronienie dla ikry ryb.

Grzybienie mają działania lecznicze i trujące.

 

 

Powrót na stronę główną