Tematyczne panoramy Warszawy
PANORAMA KOSMICZNA


sesja pierwsza: w środę 25.06

WPROWADZENIE
dr MAREK OSTROWSKI

CENTRUM BADAŃ KOSMICZNYCH I WYPRAWY KOSMICZNE
prof. dr hab. JANUSZ B. ZIELIŃSKI
W czasie spotkania zaprezentowane zostaną najnowsze plany badania Kosmosu realizowane przez Centrum Badań Kosmicznych m.in. misja Rosetta w kierunku komety Churyumov-Gerasimenko oraz podążająca od 2 czerwca w kierunku Marsa misja Mars-Express z zaprojektowanymi i wykonanymi w CBK instrumentami pomiarowymi. Co będą badać, czego spodziewają się naukowcy dowiemy się podczas wykładu.


UDZIAŁ POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ W BADANIACH KOSMOSU
RADIOKOMUNIKACJA SATELITARNA
dr inż. JACEK JARKOWSKI
Propagacja w systemach radiokomunikacyjnych, anteny inteligentne, systemy monitoringu radiowego, kanały radiowe wąsko i szerokopasmowe.

STUDENCKIE KOŁO ASTRONAUTYCZNE
KRYSTYNA JAKUBOWSKA
STANISŁAW RZEWUSKI
O udziale studentów w lotach w stanie nieważkości i wykonywanych tam eksperymentach naukowych.


UDZIAŁ INSTYTUTU LOTNICTWA W KONSTRUOWANIU APARATURY DO BADANIA PRZESTRZENI KOSMICZNEJ
dr ZYGMUNT KRAWCZYK


ATLAS ZDJĘĆ SATELITARNYCH POLSKI
dr MAREK OSTROWSKI
Zaprezentowany zostanie atlas oraz oparty na nim program naukowo-dydaktyczny dla szkół oraz uczelni.


Sesja rozpocznie się o godz. 18:00 w sali 134 w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej (pierwsze piętro) - wejście od placu Politechniki (powiększ zdjęcie lotnicze). Ilość miejsc ograniczona.




sesja druga: w sobotę 28.06

W najbliższą sobotę 28.06. na Politechnice Warszawskiej (budynek ITC ul. Nowowiejska 21/25 godz.9) Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN oraz Politechnika Warszawska z okazji 25lecia pierwszego lotu polskiego kosmonauty organizują specjalną sesję, w której uczestniczyć będą gen. Mirosław Hermaszewski z liczną grupą przybyłych kosmonautów, m.in.: A.A.LEONOWEM - pierwszym człowiekiem, który wyszedł w przestrzeń kosmiczną, P.I.KLIMUKIEM, który już w wieku 36 lat był dowódcą trzech misji kosmicznych, W.N.KUBASOWEM - pierwszym "konstruktorem" w Kosmosie i wieloma innymi. Jednocześnie odbędzie się seria wykładów, w których prof. Mieczyslaw Wojtkowiak opowie o polskich badaniach w zakresie medycyny kosmicznej, prof. Jacek Leliwa-Kopystyński o badaniach planet Układu Słonecznego, a doc. Barbara Popielawska o kosmicznej pogodzie.

Sesja odbędzie się w sali wykładowej TC-1 mieszczącej się na parterze budynku Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej przy ul. Nowowiejskiej 25 na wysokości placu Politechniki (powiększ zdjęcie lotnicze). Ilość miejsc - 150.