Tematyczne panoramy Warszawy


PANORAMA BADAŃ DNAHasłami największego w Europie festiwalu nauki na świeżym powietrzu - Pikniku Naukowego Polskiego Radia BIS, który tradycyjnie odbywa się na Rynku Nowego Miasta oraz poniżej na błoniach Powiśla, były

50 LAT DNA


oraz

100LECIE LOTNICTWA

Jednym z blisko 90 współorganizatorów była Samodzielna Pracownia Informacji Obrazowej SCI-ART od lat uczestnicząca w tej imprezie. W tym roku przedstawiana była idea Panoramy DNA w ramach Projektu Tematycznych Panoram Warszawy.
Przesłaniem tej sesji było ukazanie ośrodków naukowych zajmujących się badaniami związanymi z DNA zarówno na poziomie molekularnym, genetycznym, fizjologicznym, populacyjnym, a także zastosowaniami praktycznymi w medycynie, kryminalistyce etc. Zadanie to, którego celem jest ukazanie zarówno tradycji i historii takich badań, osiągnięć, jak i kierunków poszukiwań, jest tak ogromnie, że nie jest możliwe przygotowanie i zaprezentowanie gotowej Tematycznej Mapy Warszawy na Pikniku. Mapa taka powstaje i ukaze sie w ciagu najblizszych miesiecy, i tak jak wiele innych, będzie stopniowo rozbudowywana.
Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS wpisał się w mapę DNA Warszawy jako kolejny punkt miasta związany z poznawaniem DNA
Na Pikniku zaprezentowano tylko jedną z kilku już przygotowanych już stron www. Tajemnica życia Wykonana przez Annę Hupałowską powstała w ramach wykładów z Informacji Obrazowej prowadzonych przez dr Marka Ostrowskiego na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Jednym z punktów programu był udział w happeningu i ustawienie się gości Pikniku na błoniach Podwala w charakterystyczny wzór nici DNA. W happeningu wzieło udział ponad pół tysiaca osób. W tym czasie został wykonany specjalnie lot samolotem, który pozwolił utrwalić tę piknikową nić DNA. Zdjęcia wykonano aparatem KODAK 14 n o największej w tej chwili rozdzielczości 14 milionów pikseli. W ten sposób obrazami lotniczymi połączono obie idee Pikniku.
Zdjęcia lotnicze z tego happeningu są dostepne poniżej, a w większej rozdzielczości być może ukaża się kiedyś w albumie.


Atrakcją Pikniku były też, stosowane po raz pierwszy w historii tej imprezy, specjalne stemple okolicznościowe, którymi stemplowano karnet Tematycznych Panoram Warszawy (specjalnie wydana karta pocztowa).Sesja Tematycznych Panoram Warszawy odbyła się, jako jedna z atrakcji Pikniku Naukowego Radia BIS, na Rynku Nowego Miasta.