START DWÓCH BALONÓW

Na dziedzińcu zostaną postawione i przygotowane do startu jednocześnie dwa balony.

Pierwszy z nich, balon Kościuszko, został ufundowany w 1989 r. przez znanego amerykańskiego pilota balonowego Harvey'a Hubbel'a IV-tego dla upamiętnienia zasług Tadeusza Kościuszki w uzyskaniu niepodległości przez Satny Zjednoczone Ameryki.
Jest to sztandarowy i jeden z najpiękniejszych polskich balonów ozdobiony ręcznie malowanymi podobiznami Tadeusza Kościuszki, Orła Białego oraz symbolami amerykańskich i polskich odznaczeń wojskowych. Balon brał udział w wielu prestiżowych zawodach sportowych i uroczystych ekspozycjach w USA, Kanadzie, Indiach, Włoszech (pod Monte Cassino), Belgii i oczywiście Polsce. Balonem kierować będzie stanowiąc jego jednoosobową załogę pilot instr. I kl. Tomasz Kuchciński z Sekcji Balonowej Aeroklubu Warszawskiego.

Być może jest jeden z ostatnich lotów tego balonu

Warszawa nie posiada niestety własnego balonu, który mógłby reprezentować miasto swoim imieniem. Z tej przyczyny postawiony zostanie jeden z balonów przygotowanych do zawodów, w którym załogę stanowić będą: JM Rektor Uniwersytetu Warszawskiego - gospodarz uroczystości, który podczas lotu będzie miał możliwość spojrzenia na campus Uczelni z nowej, wyjątkowej perspektywy, organizator sesji Tematycznych Panoram Warszawy oraz pilot Aeroklubu Warszawskiego.

W przypadku startu pierwszy uniesie się balon towarzyszący, a jako drugi balon Kościuszko.