SAMPER
SAMODZIELNA PRACOWNIA INFORMACJI OBRAZOWEJ
Marek Ostrowski
SAMPER LOGO

Panorama Warszawy


Zobacz całą panoramę

Autorski projekt "Panorama Warszawy przełomu wieków" zrealizowany został przez M. Ostrowskiego na bazie zdjęć wykonanych w sierpniu-wrześniu 2000 r. Jest to obraz miasta zapisany w symbolicznym momencie przełomu wieków - momencie, do którego można odnosić kolejne współczesne zmiany.

Zdjęcia zrobiono z Pałacu Kultury i Nauki z wysokości, na której obecnie znajduje się Zegar Milenijny. W ciągu dwóch tygodni wykonano blisko 1000 zdjęć - przy różnej pogodzie i widoczności, w różnych porach dnia, z różną rozdzielczością. Wybrano z nich ostatecznie 600 fotografii, z których stworzono 360-stopniową, pełną panoramę miasta. Dla celów panoramy opracowano i wyliczono odwzorowanie, pozwalające stworzyć prostoliniowy ciąg ulic w rzeczywistości zbieżnych względem siebie pod kątem prostym. Jednocześnie uwzględniono korektę skrótów perspektywicznych występujących przy jednoczesnym oglądaniu tak dużego obrazu zarówno z pozycji na wprost, jak i pod zwiększającym się kątem obserwacji.

Pierwsza ekspozycja Panoramy w wersji v.0 (2,5 x 10 m) otwierała Salon Architektury SARP w 2000 r. Kolejne wersje były coraz bardziej udoskonalane i weryfikowane. Obecna ekspozycja prezentowana na froncie Galerii Centrum jest wersją v.6.1.

Postać cyfrowa obrazu ma realnie 165 m wysokości (ponad połowa wysokości PKiN) i 2000 m długości (11811000 pikseli na 974000 piksele) przy pełnym wysyceniu szczegółami (do oglądania już z odległości kilkunastu metrów). Z powodów ograniczeń spowodowanych wielkością budynków obraz należało zmniejszyć dziesięciokrotnie (redukując jednocześnie jego rozdzielczość), co w konsekwencji umożliwiło fizyczną ekspozycję Panoramy. Eksponowany obraz na fasadzie Galerii Centrum miał zaledwie 11 m wysokości (cztery piętra) i 133 m długości.

Uroczyste odsłonięcie Panoramy nastąpiło w Noc Sylwestrową 2001/2002 r. przez prezedenta miasta i stało się symbolicznym przywitaniem Nowego Roku przez Warszawę.

Ekspozycja została zrealizowana jako wspólne niekomercyjne przedsięwzięcie autora dzieła oraz "Gazety Wyborczej" i dedykowana jest miastu oraz jego mieszkańcom.

SAMPER

tel. kom. (+48) 602 760031